Események 2024
2024. január
2024 januárjában szünetet tartottunk. Terveink szerint ekkor ünnepeltük volna Kovács Lajosnak, egyesületünk doajenjének 100. születésnapját. Az Ezüst Fenyő Idősek Otthonában kialakult járvány miatt ezt el kellett halasztanunk.
A Petőfi Művelődési Központban leadtuk éves teremigénylésünket, és elkészítettük programtervünket 2024-re.
HÍR védjegy
A Csizmadia és Társai Pékség orosházi szilvalekváros papucsot a HÍR védjegy megszerzése után a helyi értéktárba is bekerült.
A HÍR (Hagyományok-Ízek-Régiók) védjegyet kiérdemelte már a pékség orosházi fehér kenyerével, orosházi lakodalmas kulcsos kalácsával és orosházi banánjával is.
– Az itteni családok sűrűn fogyasztották a szilvalekváros papucsot, amely az elmúlt évszázad egyik alapvető süteményének számított – mesélte Csizmadia Lajosné Rózsika. – Egyszerű volt elkészíteni, és csupán néhány hozzávaló szükségeltetett hozzá. Ezek az összetevők viszonylag olcsón beszerezhetőek voltak régen is, így a belőlük készült sütemények rendkívül gazdaságosak voltak, és sokáig elálltak. Bizony, fontos szempontnak számított az is, hogy a kisütött szilvalekváros papucs hetek múlva sem veszített minőségéből.
– A recept generációról generációra szállt, így került hozzám is, hiszen anyukám és nagymamáim is folyamatosan készítették. Ez alapján sütjük ma is. A tésztához csupán lisztre, élesztőre, tejfölre és zsírra van szükség.
2024. február
A Világ ahol élünk - 2024. február 5. - Csillagászati előadás
"Nézd meg a fákat, nézd meg a madarakat, nézd meg a felhőket, nézd meg a csillagokat ... ha van szemed, látni fogod, hogy az egész létezés örömteli." (Osho)
A tavalyi évben megkerestem Fődi Andrásnét, mert szerettem volna egyik találkozónkra meghívni előadóként. Első lépés az volt, hogy egyesületünk 15 tagja részt vett a Mira Csillagászati Egyesület által Egy éjszaka a csillagok alatt címmel meghirdetett programon Nagyszénáson. Akkor különböző távcsövekkel tanulmányoztuk a Napot, majd a csillagokat. Ravasz Tamás részletes tájékoztatót adott a csillagképekről, az azokhoz kapcsolódó mitológiai történetekről.
Utána megbeszéltük Anival, hogy 2024-ben eljön egy rendezvényünkre. Így került sor február 5-én, az idei első találkozónkon előadására. A világ, ahol élünk, távolság- és méretarányok a Naprendszerben címmel megtartott előadásából rengeteg érdekes dolgot tudtunk meg a Naprendszer bolygóiról, holdjairól, a kisbolygókról. Érdekes ábrákról érzékelhettük a méretek és távolságok arányát, hallhattunk az utóbbi évek tudományos eredményeiről is. Az izgalmas bemutató után, amikor már besötétedett, átsétáltunk a Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola udvarára (igazgatóhelyettes asszonytól kértünk erre engedélyt), és ott Varga Anikó segítségével Fődi Andrásné egy nagy távcső segítségével megmutatott nekünk néhány érdekességet. Láthattuk a Jupitert 4 holdjával, a bolygó felszínének csíkjait, megnéztük az Orion csillagképet, láttuk a Fiastyúkot, a Vénus bolygót.
Nagyon élveztük, és szeretnénk még további ismertetőket is kérni tőlük Nagyszénáson is.
2024. február 7. - Születésnapi ünnepség
Az Ezüst Fenyő Idősek Otthonában megrendezték egyesületünk legidősebb tagjának - Kovács Lajos bácsinak - a 100. születésnapi ünnepségét, amelyre mi is hivatalosak voltunk. Ajándékunk egy szép csokoládé torta volt.
Először Horváth Áron, a Táncsics gimnázium 11. B osztályos tanulója szavalta el Aranyosi Ervin versét, majd Bojtor István alpolgármester köszöntötte a városvezetés részéről. A két nyugdíjas szervezet vezetője, amelyeknek tagja volt, köszöntötte, azután pedig az otthon vezetői és dolgozói is megajándékozták, további jó egészséget kívántak neki.
Az ünnepelt meghatottan köszönte meg a sok kedvességet, majd elfújta a gyertyákat Ficsor Zoltán nagy tortáján. Mindenkinek jutott a mestercukrász remekéből. Kellemes beszélgetés, közös fotók készítése, végül a meghívott tangóharmonikás által kísért énekléssel zárult a program. Maga Lajos bácsi is lelkesen énekelt.
Jó volt látni örömét, vidámságát. Isten éltesse sokáig!
2024. február 13.
A magyar Indiana Jones életét ismerhették meg a Táncsics gimnázium diákjai
Újabb érdekes és izgalmas előadással folytatódott a TörténÉSZ Klub programjainak sorozata. Február 13-án, a Táncsics Mihály Gimnázium kollégiumi társalgójában ezúttal Makuláné Gulicska Valéria mesélt a kollégium társalgójában összegyűlt diákoknak és érdeklődőknek ezúttal az intézmény egykori igazgatóhelyettese, Makuláné Gulicska Valéria árult el izgalmas részleteket Orbán Balázs életéről.
A gimnázium pedagógusa, Seres Erzsébet is visszatérő vendégként köszöntötte Makuláné Gulicska Valériát, aki már nem először tartott előadást a TörténÉSZ Klub keretein belül a gimnáziumban. Orbán Balázs író, néprajzi gyűjtő, fotográfus, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja és ahogy a program során is elhangzott, egy igazi polihisztor volt. Az előadó bemutatta életútját, utazásait - amelyek alapján "magyar Odüsszeusz"-nak is nevezték, valamint munkásságát, könyveit.
Orosházi Festők Csoportjának kiállítása - 2024. 02. 14.
A Városházi Galériában február 14-én nyílt meg az Orosházi Festők Csoportjának újabb kiállítása, amit Jusztin Balázs nyitott meg.
A 11 kiállító között egyesületünk tagjai - Hopka Margit és Ujfalussy István - is bemutatta festményeit.
2024. február 14. - Olvasókör
Ezen a napon az Erdélyi Szépmíves Céh tevékenységével ismerkedtünk, ezzel együtt három évfordulós íróról is megemlékeztünk. A videóban a 140 éve született Kós Károlyt a 120 éve született Kemény János faggatta a két világháború közötti erdélyi irodalom támogatására létrehozott kiadóról. A könyvek kiadása mellett 1928-tól folyóiratot is megjelentettek Erdélyi Helikon címmel. Ennek főszerkesztője, anyagi támogatója az ismert író, a 150 éve született gróf Bánffy Miklós volt. A helikonisták évente találkozót is szerveztek Kemény János marosvécsi kastélyában. Csányiné Kádár Tünde tájékoztatója egészítette ki a filmet.
Szilasi H. Tibor szokásos évfordulós megemlékezése után Dávidné Tóth Márta szórakoztató könyvajánlóját hallgathattuk meg Nyáry Krisztián Így ettek ők című könyvéről.
Vetésiné Petrányi Erzsébet a vésztői múzeumok kiállításaira hívta fel a csoport figyelmét.
2024. február 20. - Látogatás a felújított Nagy Gyula Területi Múzeumban
2024. január 27-én nyílt meg a felújítást követően a múzeum, benne Thék Endre orosházi származású híres asztalos mester emlékszobájával. Már akkor elhatároztuk, hogy szervezünk egy múzeumlátogatást az egyesület tagjai számára. Erre február 20-án került sor. Liborné Putnoki Edit részletes tájékoztatót tartott Thék Endre életéről és munkásságáról, de emellett végignéztük az új állandó kiállítást is, amely városunk történelmét a kezdetektől napjainkig mutatja be. Egyszerre foglalkozik politika- és társadalomtörténettel, valamint a vitrinekben elhelyezett korabeli tárgyak, dokumentumok, fotóreprodukciók segítségével bemutatja az egyes korok hangulatát. A régészeti korokhoz kapcsolódóan a múzeum régésze volt segítségünkre.
A rengeteg látnivalót nem is lehet egyetlen délutánon megnézni, megismerni. Érdemes többször is ellátogatni, megcsodálni az esztétikusan elhelyezett emlékeket, kipróbálni az interaktív elemeket. Külön érdekesség a múzeum előtt elhelyezett alkotás, amely az összefogást, az emberi szellem meghatározó szerepét, a múlt jelentőségét szimbolizálja.
2024. március
2024. március 1. - Beszámoló, tisztújító közgyűlés meglepetésekkel
A nap kiemelt eseménye volt a 2023. évi beszámolók meghallgatása és elfogadtatása, valamint ötéves megbízatásuk lejárta után az új elnökség megválasztása.
Mindezek előtt azonban városunk polgármestere érkezett egy kis meglepetéssel a közelgő nőnap alkalmából. Köszöntő gondolatai után Nagy Róbert, a békéscsabai Jókai Színház művésze Szécsi Pál dalaiból adott elő egy csokorral. Dávid Zoltán még szegfűvel és csokoládéval is megajándékozta a hölgyeket.
Ezután Szilasi H. Tibor vezetésével az egyesület férfi tagjai vidám gondolatokkal köszöntötték őket.
A nap kevésbé ünnepélyes részében Laskovicz Julianna képek segítségével idézte fel az előző év legfontosabb eseményeit, ismertette a programbeszámolót. Róza László gazdasági vezető pedig a pénzügyi beszámoló részleteibe avatta be a jelenlévőket. Taggyűlésünk határozatképes volt, így sor kerülhetett a szavazásra. A tagság egyhangúlag elfogadta a két beszámolót.
A jelölőbizottság elnöke ismertette az elnökségbe jelöltek neveit, a javasolt nevek felkerültek a jelölőlistára, majd a szavazócédulákra. Róza László lemondása után a gazdasági vezető posztra Kiss Kálmánt, elnöknek Makuláné Gulicska Valériát, titkárnak Laskovicz Juliannát javasolta a tagság.
A szavazás már titkosan zajlott. A szavazatszámláló bizottság tagjai egy külön teremben megszámolták a szavazatokat, majd kihirdették az eredményt. 71 szavazattal a jelenlévők megválasztották a jelölteket.
A gyűlés végén Papp Imréné Zsuzsa megmutatta Aranydiplomáját, és mesélt az ünnepélyes átadásról, és azt megelőző ügyintézésről.
Egy újabb meglepetés zárta a rendezvényt. Hatalmas torta elfogyasztása várt még a tagságra. Egy morzsa sem maradt.
Kutasd a múltad!
Érdekes és hiánypótló előadássorozattal érkezett Orosházára a Petőfi Kulturális Program a Magyar Nemzeti Levéltár közreműködésével a levéltári kutatást középpontba helyezve. A három alkalmas projekt első időpontjában általános bemutatót hallhattak az érdeklődők, március 7-én Orosháza története volt középpontban. Az április 4-i előadáson pedig az izgalmas családtörténet-kutatás kapja majd a főszerepet.
Héjja Julianna, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés vármegyei munkatársa által tartott előadáson egyesületünk több tagja is részt vett, és készülünk a következő bemutatóra is.
A papírból és másnak talán haszontalannak tűnő tárgyakból is válhat igazi szépség
Március 21-én nyílt meg egy különleges kiállítás a Városházi Galériában. Nagy Margaréta - egyesületünk tagja - a paverpol technikával készített hangulatos alkotásaival, babáival mutatkozott be. Gyönyörű kompozícióin mindenféle tárgyat, anyagot használ fel az újrahasznosítás jegyében, az eredmény pedig rendkívüli.
Kiállítótársa - Brachna Judit - quilling technikával készült alkotásai is csodálatosak.
A kiállítást Varga László, a Táncsics gimnázium rajzszakos tanára nyitotta meg. A jelenlévők számára nagyszerű zenei élményt Nagy Krisztina énekművész előadása nyújtott.
A Van Gogh kiállításon
Pirer Gyuláné tagtársunk Facebook bejegyzése alapján a beol.hu is tájékoztatást adott március 27-i kirándulásunkról:
Van Gogh műveit a Szépművészeti Múzeumban 2006-ban már láthattuk egy hagyományos kiállításon, ez teljesen más. Itt a szervezőknek az volt a célja, hogy belülről, a képeken keresztül ismerjük meg Van Gogh világát. A modern digitális technika segítségével olyan akusztikai és vizuális hatások érték a nézőt, hogy ott érezhették magukat a csillagos égbolt alatt, vagy egy éjjeli kávézóban. A világ több mint negyven országát követően hazánkban is látható a Vincent van Gogh multimédiás kiállítás, a The Immersive Experience. A BOK csarnokban szeptember elsejéig megtekinthető Van Gogh kiállítás a rangos Eventex 2023 Awardson a legjobb kiállítás és a legjobb immerzív kiállítás kategóriában is aranyérmes lett.
2024. április
"Rejtelmek, ha zengenek ..." - Alkotó pedagógusok kiállítása Szentesen
2024 januárjában megkereste egyesületünket Lantos Anita művelődésszervező, a Szentesi Művelődési Központ munkatársa, mert olvasta az OrosCafé cikkét a tavaly megrendezett kiállításunkról. Arra gondolt, hogy minket is érdekelhet az általuk szervezett kiállítás.
Egyesületünknek több alkotó tagja van, ezért közzétettem az Alkotó Pedagógusok Régiós, XXVII. Képzőművészeti Tárlatáról szóló felhívást.
Négy tagtársunk - Belanka Jánosné Hopka Margit (olajkép), Nagy Margaréta (paverpol technika), Nagy Tiborné Lakatos Ágnes (akrilkép) és Szilasi H. Tibor (fémplasztika) - küldte el két-két alkotását. A tájékoztatót eljuttattuk Brachna Juditnak és Misinszkiné Szőke Nórának is, akik szintén beküldték quilling technikával, illetve horgolással készült munkáikat.
A kiállítást 2024. április 6-án délután nyitották meg a Tokácsli Galériában. Természetesen kíváncsiak voltunk a rendezvényre, az orosházi alkotók munkáira, ezért elmentünk a megnyitóra. Nagy örömmel jártuk körbe a kiállítótermeket, megcsodáltuk a változatos technikával készült sokféle alkotást. Jó érzés volt látni, hogy a városunkat képviselők műveit is elfogadták, kiállították.
Kellemes hangulatú megnyitó keretében Szabó Zoltán Ferenc, Szentes város polgármestere is köszöntötte a megjelent alkotókat és az érdeklődőket. A helyi Vadrózsa Énekegyüttes műsora mellett gitárszólót hallhattunk, majd mesélt az indulásról a 27 év előtti kezdeményezők ma élő egyetlen tagja. Végül a zsűri által legjobbnak ítélt művek alkotóit díjazták. Sajnos városunk alkotói nem voltak köztük, de talán majd a következő alkalommal.
Olvasókör - 2024. április 10.
A városalapítás évfordulójához közeledve meghívott vendégünk, Koszorús Oszkár helytörténész, Orosháza város díszpolgára mesélt nekünk városunk két világháború közötti történelméről, pontosabban 1919-1944 közötti eseményeiről. Rendezvényünk nyitott volt minden érdeklődő számára.
Jó hangulatú múltidézésben volt ismét részünk. Előadónk fantasztikus tudásán újra és újra elcsodálkozunk. Beszélgetőtársa Csányiné Kádár Tünde volt, olvasókörünk vezetője. Terveink szerint az előadássorozat folytatódik majd a II. világháború utáni időszak eseményeivel.
Primus Inter Pares Díj
2024. április 11-én délután szép ünnepség keretében elhelyezték a Táncsics gimnázium Sikeres életpályák emlékfalán egyesületünk korábbi elnökének, Szilasi-Horváth Tibornak a fényképét. A vidám laudációk után Árusné Erős Krisztina igazgató asszony átadta az ünnepeltnek a Primus Inter Pares Díjat, Dr. Körmendi Zoltán pedig elhelyezte a fotóját az emlékfalon.
A rendezvényen megjelentek az iskola jelenlegi és nyugdíjas pedagógusai mellett, a város és a vármegye vezetői, volt tanítványok, barátok. Gratulálunk!
2024. április 12. - Egyesületi találkozónk
"Az ember nem is tudja, mekkora kincs a víz, ha nem élt szárazságban." (Andy Mulligan)
Meghívott vendégünk volt Kulcsár László Tibor, a Táncsics gimnázium igazgatóhelyettese, aki az ártézi vizek jelentőségéről, a fúrások történetéről és a Békés vármegyei, nagyszénási helytörténeti vonatkozásairól beszélt tartalmas előadásában. Szép könyvvel köszöntük meg az élményt.
Az előadást követően ismét felvettünk egy új tagot, Fodor Lászlónét. Ezzel taglétszámunk 98-ra növekedett.
Az elnök tájékoztatta a tagokat a vezetőségválasztás eredményének bírósági bejegyzéséről, a 2022. évi pályázat elszámolásának elfogadásáról, lezárásáról. A K&H-ban rögzítésre kerültek az új gazdasági vezető adatai, így teljes joggal intézheti pénzügyeinket.
Kiemelt születésnaposunk ugyan nem volt, de köszöntöttük a március, április hónapban születetteket, és a névnaposokat.
Külön köszöntöttük az újabb Primus Inter Pares Díjban részesült Szilasi-Horváth Tibort. Előző évben Laskovicz Julianna és Dienes Béláné kapta meg a Táncsics gimnázium kitüntető címét. Büszkék vagyunk rájuk.
Folytattuk a kirándulásaink szervezését, közben a kivetített diaképekről tájékozódhatott a tagság a fontosabb áprilisi városi programokról. Elnök asszony felhívta a figyelmet a Kardoskúti Nyugdíjas Vers- és Prózaíró Pályázatra és a városi képzőművészeti kiállításokra.
Ezen a pénteki gyűlésen 49-en vettünk részt.
2024. május
Látogatás a Városi Képtárban
2024. május 2-án délután a Városi Képtárban jártunk, hogy megnézzük Feldmann Tibor kiállítását. Egyesületünk alkotó tagja, Kohut Béla - a képtár munkatársaként - bemutatta az orosházi festő életútját, munkásságát. A képek megtekintése után vezetésével az emeleti kiállítótérben lévő alkotásokat is megcsodálhattuk. Többek között orosházi festők képeit - így Oskó Lajos Kossuthról és Széchenyiről készült portréit, Kass János rézkarcait, Szalók József és Pap Gyula festményeit - láthattuk, valamint Emil Vitroel szobrait. A legizgalmasabb talán mégis Báthory Júliának, a magyar üvegművészet megteremtőjének életműve ragadott meg minket, amelyek 2017-ben kerültek Orosházára. Dísztárgyai, üvegképei, épületdekorációs munkái különböző technikával készültek, fantasztikus látványt nyújtanak, mégis kevesen tudnak róla Orosházán.
Vezetőnktől azt is megtudtuk, hogy egyre több orosházi alkotó vagy családja ajánlja fel a városnak a műveit, de sajnos a raktározási lehetőségek nagyon csekélyek.
Izgalmas, élménydús délután volt. Köszönjük a lehetőséget a múzeumnak és a vezetést tagtársunknak.
2024. május 8. - Rendhagyó olvasókör a Nagy Gyula Területi Múzeumban
A felújítást követően 2024-ben újra megnyitott a városi múzeum. Sokan elmentünk a hivatalos megnyitóra, sőt egyesületünk is szervezett látogatást az új kiállítás megtekintésére. Többen részt vetünk a Helytörténeti klub első rendezvényén, Valaczkai Erzsébet kiállításának megnyitóján, valamint az új orosházi kiadvány bemutatóján is. Ennek ellenére úgy gondoltuk, hogy még bőven van látnivaló.
A több mint 90 millió forintos beruházás nemcsak az épület hibáinak kijavítását jelentette, hanem megújult a kiállítótér, bővült az orosházi születésű Thék Endre asztalosmester életét, munkásságát bemutató rész is. Látványos, hangulatos, jól áttekinthető lett az állandó kiállítás, a modern technikai eszközök beépítése pedig az aktív ismeretszerzés lehetőségét kínálják.
Olvasóköri tagjainkat Józó Tamásné igazgató asszony és Szemenyei Béla történész részletes tájékoztatói segítették az eligazodásban. Meséltek a felújítási munkálatokról és városunk történetéről, régészeti, néprajzi emlékeiről. Kipróbálhattuk a QR-kódos ismertetőket, és megismertük a földszinti interaktív tábla jelentőségét. Rengeteg új ismerettel gazdagodtunk. Köszönjük.
Képek a Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola növendékeinek
és tanárainak műsorából
Gombkötőné Tóth Ilona előadása Japánról és érmei, oklevelei
2024. május 10-i találkozónk - Férfinap és előadás Japánról
25 éve minden év november 19-én ünneplik a világban a férfinapot, Magyarországon pedig 15 éve. Ráadásul mi évente kétszer is, mert nálunk május 19-ét, Ivó névnapját is férfinappá nyilvánították. A nemek közötti egyenlőség hirdetése mellett a fiúk és a férfiak egészségének védelmére is felhívja a figyelmet ez az ünnep. Egyesületünkben már hagyománnyá tettük a megemlékezést, és ebben az évben apró ajándék mellett élményt is adtunk kedves Férfitársainknak.
A Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti iskola növendékeinek és tanárainak műsorával köszöntöttük őket. A zene azonban azoknak is szólt, akik május hónapban ünneplték vagy ünneplik névnapjukat vagy születésnapjukat! Kiemelt születésnaposaink voltak a 85 éves Jankó Béláné és a hetvenkedők sorába lépő Császár Péterné. A zenei műsorral köszöntöttük még meghívott előadónkat, Gombkötőné Tóth Ilona veterán úszót, aki az elmúlt években az európai és világversenyeken dobogós helyezések sorát szerezte. Gratulálunk és köszönjük!
A tavalyi évben Japánban volt a világbajnokságon. Fukuokában több érmet is szerzett, azután pedig unokájával megnézték Kiotót, Osakát és Tokiót. Élményeiket csodálatos képek kíséretében mesélte el, és egy kicsit megismerhettük a sajátos japán szokásokat, kultúrát is.
Elhozta magával érmeinek és okleveleinek egy részét is, amit örömmel mutatott meg az érdeklődőknek.
A színvonalas előadás után megbeszéltük soron következő kirándulásainkat, programjainkat, városi programokat. Érkezett néhány javaslat is, például egy közös szalonnasütésről, amit őszre halasztottunk, egy játékklub szervezéséről a városi könyvtárban, valamint a Telekom kezdeményezéséről. Ez utóbbi lehetőséget ad a diákoknak a közösségi szolgálat teljesítésére, nekünk idősebbeknek pedig a digitális eszközök és az internet használatának jobb megismerésére. A Netrevalók programnak szintén a könyvtár ad majd otthont.
"Emlékezzünk régiekről" - Kirándultunk a Fiumei Úti Sírkertbe
Hetek óta készültünk újabb budapesti utunkra. Elsődleges célunk a Fiumei Úti Sírkert volt.
Május 14-én fél 11-re kértük a vezetett tematikus sétát a köztemetőből történelmi és művészeti életünk nagyjainak emlékhelyévé, nemzeti kultuszhellyé alakított sírkertbe. Vonatunk a Keleti pályaudvarra kevéssel 10 óra előtt érkezett meg, így igencsak igyekeznünk kellett, hogy el ne késsünk.
Idegenvezetőnk először a temető történetéről mesélt, majd az üvegfalakkal védett Apponyi-hintót mutatta meg. A világ egyik legnagyobb gyászhintóját (közel négy méter magas, öt és fél méter hosszú) több évtizedes kallódása után 2017-ben sikerült helyreállítani eredeti pompájában. A kézműves munkával fából készült hintó valóságos ipartörténeti remekmű.
Innen hosszú sétára indultunk, felkerestük a legnevezetesebb síremlékeket, köztük a nagy mauzóleumokat. Nagy előnye a vezetett sétáknak, hogy ezeket ilyenkor belülről is megmutatják.
Megnéztük az első független, felelős magyar minisztérium elnökének, gróf Batthyány Lajosnak és két minisztertársának - Deák Ferencnek és Kossuth Lajosnak - a tiszteletére emelt mauzóleumokat. A dualizmus korában, Ferenc József uralkodása alatt, ezek közadakozásból és a főváros támogatásával készülhettek el, állami támogatásról szó sem lehetett.
Szépségük, monumentális méreteik, jelképes szobraik, belső díszítésük (mozaikképek, 24 karátos aranydíszítések, díszes szarkofágok, koporsók) az akkori idők szellemiségét, gondolkodását tükrözik. Megalkotóik a kor legnevesebb építészei, szobrászai, mesterei voltak. A 20. század zivataros történelmi eseményeit követően pedig mára mindegyiket helyreállították. Kossuth mauzóleumának legfelső szintjéről még a budai hegyeket is láttuk.
Természetesen vezetőnk részletesen mesélt történelmünk három nagy alakjának küzdelmes életéről, eredményeikről és családjaikról is.
A mauzóleumok közelében számos neves politikus, színész, zeneszerző, író, költő síremléke látható. Kísérőnktől ezekről is érdekes dolgokat hallhattunk. A sírkert valóságos szoborpark, nem hagyományos temetői képet mutat, és szerencsére nem zsúfolt. Hatalmas szabad terek, gyönyörű fák között haladva fedezhettük fel többek között Vörösmarty Mihály, Munkácsy Mihály, Klapka György, Erkel Ferenc, Blaha Lujza, Antall József síremlékét. A legkülönösebb talán Jókai Mór nyughelye, ahol csupán egy egyszerű fejfa áll az író kérésére, illetve Arany János tölgyfákkal övezett sírja.
A közel kétórás séta során csak egy kis szeletet láttunk a hatalmas - több mint 50 hektár területű - sírkertből. Lesz miért újra elmenni.
Elfáradtunk, de úgy gondoltuk, hogy még egy látnivalóval gazdagítjuk programunkat, hiszen csak a 16 óra 10-kor induló vonatra foglaltunk helyet. A pályaudvarhoz közel lévő Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény munkatársai előzetes kérésünkre vállalták, hogy a keddi - 14 óráig tartó - nyitvatartási idejüket a kedvünkért kicsit megnyújtják, fogadják csoportunkat. (Eredetileg 32-en mentünk volna, betegségek miatt végül csak 25-en voltunk.)
No, ezt sem bántuk meg.
Fiatal tárlatvezetőnk alapos felkészültséggel, nagy lelkesedéssel mutatta be a szecesszió korának világhírű üvegablak- és mozaikkészítő mesterének életét, egykori lakását, jelentősebb munkáit. A kísérletező, hatalmas műhelyt fenntartó művész alkotásaiból jónéhányat láttunk már korábbi kirándulásainkon pl. az Országházban, a Zeneakadémia épületében is, mégis ámulva néztük a szebbnél szebb alkotásokat.
Mind a sírkertben, mind az emlékházban találkoztunk orosházi, Békés vármegyei kötődésekkel, ami még izgalmasabbá tette a látottakat, hallottakat.
Bízunk benne, hogy a 2024-re tervezett további kirándulásaink is hasonlóan sikeresek, élménygazdagok lesznek majd.
2024. május 27. - pályázati hír
Megérkezett a számlánkra a NEAG-KP-1-2024/1-001491 azonosítószámú pályázatunkon elnyert 400.000,- Ft, aminek célja elsősorban a közösségépítés. Ennek első lépéseként ebédet szervezünk 2024. június 3-ára a városi pedagógusnapi rendezvény napjára.
Primus Inter Pares Díj
2024. május 31-én délután a Táncsics gimnázium aulájában gyülekeztünk, mert egyesületünk újabb tagja részesült a nagyszerű elismerésben. Ezúttal Pál Tamásné Juditot ünnepeltük. Az iskola OKTV nyertes diákjaként mehetett az egyetemre biológia-földrajz szakra. Tanulmányai befejezése után visszakerült alma máterébe, és nyugdíjazásáig tanította mindkét szakját, munkaközösség-vezető lett. Sok tanítványa ért el nagyszerű versenyeredményeket, tanult tovább és lett sikeres ember.
A gimnázium és a Vinculum Egyesület a többévtizedes munkáját a Primus Inter Pares Díjjal ismerte el, és ezen a délutánon fényképe felkerült a Sikeres életpályák! emlékfalra.
Szeretettel gratulálunk!
2024. június
Pedagógusnapi találkozó - 2024. június 3.
"Az álom, amit egyedül álmodunk, csupán álom marad. Amit viszont közösen álmodunk meg, az a realitás."
Mottónk volt Yoko Ono szép gondolata, hiszen az elmúlt években sok szép programot terveztünk, álmodtunk meg, és a legtöbbet sikerült is megvalósítanunk. Ilyen volt ez a nap is, hiszen a városi pedagógusnapi műsor előtt egyesületi ebédet szerveztünk. Remek alkalom volt a találkozásra. Jó látni, hogy ismét sokan - 70-en - voltunk. Néhányan betegség vagy családi ok miatt nem tudtak eljönni, de gondolatban ŐK is velünk voltak.
A májusi gyűlésünkön az előadás előtt köszöntöttük a férfiakat, de néhányan nem tudtak eljönni. Ajándékukat most kapták meg. Köszöntöttük a kiemelt születésnaposainkat is, Berkiné Huszka Cecíliát a 65. és Pleskó Józsefné Ibolyát a 90. születésnapja alkalmából.
Gratulálunk Pál Tamásné Juditnak volt iskolája nagyszerű elismeréséhez, a Primus Inter Pares Díjhoz. Fotója felkerült a Táncsics gimnázium Sikeres életpályák! emlékfalára.
A jó hangulatú ebédet követően a Szokolay teremben részt vettünk a városi pedagógusnapi rendezvényen. Együtt örültünk a jutalmazottakkal és köszöntöttük a nyugdíjba vonulókat.
Irodalmi barangolás - 2024. június 11.
A Mozgáskorlátozottak Egyesületének kérésére tagtársunk, Szilasi-Horváth Tibor tartott érdekes előadást az egyesület tagjai számára. Az irodalmi élet nagyságairól készült prezentációt, a sok érdekes információt, vidám sztorikat lelkesen fogadta a hallgatóság. Szilasiné Sonkolyos Márta pedig finom süteménnyel lepte meg őket.
Olvasókör 2024. június 12-én - 75 éves a Justh Zsigmond Városi Könyvtár
Az évfordulót ismét számos érdekes rendezvény megszervezésével ünnepelte a könyvtár, amelyeken egyesületünk tagjai is részt vettek. Június 12-én pedig olvasókörünk tagjai vállaltak szerepet a felolvasómaraton lebonyolításában. Persze sok diák és könyvszerető ember volt még részese a programnak. Verseket, különböző hangulatú novellákat, még angol nyelvű felolvasást is hallottunk.
Világsztárok és modern esztétikai formák
Az orosházi nyugdíjas pedagógusok egy kicsi, de lelkes csoportja 2024. június 18-án megint Pesten járt - írta élményeinkről Pirer Gyuláné Katika. A Zene Házában néztük meg a Dívák&Ikonok című kiállítást. A londoni Victoria&Albert Múzeum nagysikerű utazókiállítása a 19. századtól napjainkig mutatja be az ikonikus előadóművészek történetét, társadalmi szerepét.
Maga az épület is megéri a fáradságot. Nagyszerű helyszínt biztosított ennek a nagyszabású kiállításnak a megrendezéséhez. Miközben az ismert színészek, énekesek fényképeit, jelmezeit csodálhattuk, kaptunk egy kis színház- és filmtörténetet, sőt betekintést nyerhettünk a női emancipációs törekvésekbe is. Óriási anyagot láttunk, aminek külön érdekessége, hogy a nemzetközi hírességek mellett bemutatja a magyarokat is! Erre a kiállításra is igaz, hogy többször is látni kellene.
Hasonlóan nagy élmény volt délutáni programunk a volt Kogart házban - ma HAB. Victor Vasarely, francia-magyar festő és szobrász, az op-art legjelentősebb képviselője és Magyarországon dolgozó fiatalabb kortársa, az Orosházán született Fajó János kiállítását láttuk. Közös munkájuk nyomán lehetővé vált a geometrikus művek sokszorosítása, népszerűsítése, a hétköznapi életben való felhasználása.
A fotók csak ízelítőt adhatnak élményekben gazdag kirándulásunkról.
A gyulai vár előtt
Az Almásy-kastély terasza a toronyból
A Ladics-ház udvarán
Az Erkel Emlékházban
A sokszínű Gyula - kirándulás az egykori megyeszékhelyen
2024. június 25-én kicsit kényelmesebb utazásra indultunk, hiszen bérelt busszal a közeli Gyula látnivalóit vettük célba. Legtöbben már voltunk néhányszor a hangulatos városban, mégis úgy gondoltuk, hogy a folyamatosan zajló felújítások nyomán új dolgokat fedezhetünk fel. Elsőként a Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastélyt néztük meg egy kedves fiatal tárlatvezető irányításával. Főként az előkelő grófi család által használt termeket mutatta be, és kipróbálhattunk néhány interaktív elemet is. Mókás találmány a régi ruhák felpróbálása képi eszközökkel, de az is, hogy a diorámák segítségével megfigyelhetjük, hogyan tevékenykedtek a kastélyban dolgozók. Korhű bútorokat, használati tárgyakat, ruhákat láttunk, bár semmi sem az eredeti, mert a második világháború után a kastélyt teljesen kifosztották, még a parkettákat is felszedték. Szerencsére a személyzet egy tagja pontos feljegyzést készített a berendezési tárgyakról, sőt azok színéről, jellemzőiről is, így tudták rekonstruálni az egykori főúri világot.
Néhányan felmentünk a toronyba, és remek fotókat készítettünk a környékről, a kastélyparkban kiépített fürdőről. Az időszaki kiállítás Munkácsy Mihály néhány értékes munkáját mutatja be, amelyeket a Nemzeti Galéria kölcsönzött.
A fáradtabbak a nagy melegben a kastély teraszán vagy presszójában frissítették magukat, hogy azután újabb felfedezőútra indulhassunk a várba. Ott egy fiatalember vezette csoportunkat, de nem volt könnyű dolga, mert a várszínház színpadának és nézőterének építése igen nagy zajjal járt. A lovagteremben a vár történetével és tulajdonosaival, azok címereivel, majd a régi fegyverekkel, páncélzattal ismerkedhettünk meg. Egy különleges dioráma segítségével átélhettük a vár 1566-os török ostromát. Végig sétáltunk a várlakó urak és úrnők szobáin, ahol csodálatos faragott és intarziás bútorok mellett rengeteg használati tárgyat is kiállítottak. Azért a török kor hangulatát is megérezhettük a korhű öltözetet, berendezést és a kávézáshoz használt felszerelést bemutató teremben. Mivel hazánk egyetlen épen maradt gótikus téglavárában jártunk felvetődött a kérdés, hogy vajon hány téglából épült, de erre nincs pontos válasz. A rendkívül vastag falakat még egy becslés kedvéért sem bontják meg. A vár bejáratánál felállított szobornál csoportképet készítettünk.
A fárasztó délelőtt után a Százéves cukrászdába mentünk. A látványos tortaszeletek, sütemények, sokféle fagylalt, csokoládé különlegességek között nehéz volt a választás, de mindenki megtalálta a számára legkívánatosabbat. Persze a frissítő kávé sem maradt el, és utána még ámulhattunk a múzeumi részben felhalmozott régi cukrászati eszközökön.
A cukrászda szomszédságában van a felújított polgári ház, a Ladics-család egykori otthona. Rövid tárlatvezetői tájékoztatás után végigjártuk az épületet. Kivételes dolog, hogy itt épen megmaradtak az eredeti tárgyak, még a porcelánok is, mert szerencsére ezt a házat nem fosztották ki. Egy régi hintóba ülve a VR szemüveg segítségével kocsikázhattunk az egykori Gyula utcáin, láthattuk a korhű öltözékben sétáló vagy beszélgető embereket.
A sok érdekesség miatt a tervezettnél kicsit később indultunk el az Erkel Ferenc Emlékházba, ahol Kocsis János idegenvezető fantasztikus tájékoztatóját abban az egykori tanteremben hallgattuk meg, ahol a zeneszerző kántortanító édesapja oktatta a kisdiákokat. Részletesen bemutatta a zeneszerző családját, mesélt tehetségéről, alkotásairól, és emellett itt is lehetőségünk nyílt a modern technika eszközeit használva még több és érdekesebb információt gyűjteni. Megtudtuk, hol született Erkel, hogyan és miért zenésítette meg a Himnuszt, mi a néma zongora, és azt is, hogy a zeneszerző sakknagymester is volt. Az udvaron operáinak egykori plakátjait, a vitrinekben korabeli divatos női és férfiruhákat láttunk, a nagy udvari sakktáblát pedig ki is próbálhattuk.
A tartalmas program minden elemét természetesen nem tudjuk elmesélni, de nagyszerű volt azokat megélni. Azzal a tudattal indultunk haza, hogy a város nevezetes látnivalóinak csak egy töredékét ismertünk meg. Bőven van miért újra elmenni majd.
2024. augusztus
Búcsú Gulyás Gyuláné Rajki Évától
Egy kedves Társunk hagyott itt minket. 2024. augusztus 21-én - nem sokkal kórházba szállítását követően elhunyt.
Hófehér haja, kedves mosolygós arca már csak emlék marad számunkra. Mindig jókedvű volt, nem panaszkodott, tele volt szép emlékekkel, amiket olyan vidáman osztott meg velünk. Mellette nem lehetett unatkozni, mesélt, mesélt lelkesen.
Szép emlék marad, hogy milyen csodálatos kézimunkákat készített. Mestere volt az orosházi szálánvarrott, keresztszemes és szabadrajzú hímzésnek, gyűjtötte a helyi mintákat. Néhány munkáját tavaly az amatőr alkotók kiállításán láthattuk is.
Nyugdíjazása után hatalmas szorgalommal gyűjtötte a Gulyás és a Rajki család történetét az evangélikus egyház levéltárában, és elkészítette a különleges kör alakú családfáját, amit egy taggyűlésünkön be is mutatott nekünk.
Kedves egyénisége, életvidámsága hiányozni fog. Pici vigasz, hogy az évtizedek óta Amerikában élő lánya, veje és unokája társaságában tölthette életének utolsó heteit.
Szeretettel gondolunk Rá, emlékét megőrizzük. Nyugodjon békében!
Voltak igen nehéz idők, de sosem adták fel – Állami kitüntetést kapott Csizmadia Lajosné
Magyarországon minden évben hagyomány, hogy az agrárgazdasági miniszter elismerésben részesíti az arra méltó élelmiszeripari szakembereket. Az államalapítási ünnepség előestéjén, augusztus 19-én az idei díjazottakat Vajdahunyad várában fogadták. Az ünnepséget a Magyar Állami Operaház zenészeinek és énekesnőjének produkciója színesítette, majd a díjak átadása következett. A sütőipart egyedül az orosházi Csizmadia Lajosné képviselte, aki az Orosháza és Térsége Gazdakör felterjesztésére adta be jelentkezését.
Az Életfa Emlékplakettet a lelkiismeretes, becsületes munka és az eredményes életút elismeréseként adják át a jelöltek kerek születési éve szerint. Bronz fokozatú díjat a 70, ezüstöt a 80, aranyat a 90, míg gyémántot a 100. életévüket betöltött személyek kapnak. Csizmadia Lajosné az Életfa Emlékplakett ezüst fokozatát kapta meg, melyből évente legfeljebb huszonegyet osztanak ki az egész országban. – Egy óriási élmény volt, hogy részt vehettem a rendezvényen, az emlékplakett pedig egy igazi elismerés. Sosem ezért dolgoztam, de így alakult. Mindig igyekeztem helytállni a hivatásom során – hangsúlyozta az interjú végén Csizmadia Lajosné.
2024. szeptember
Nyárbúcsúztató - 2024. szeptember 10.
Szeptember 10-én jó hangulatú bográcsos ebéddel elbúcsúztattuk a nyarat. 56-an gyűltünk össze a Töhötöm utcai nyugdíjasházban. Igaz, az esős időben beszorultunk a védett nagyterembe az udvarról, de a finom pörkölt mellett ez senkit sem zavart.
Pirerné Katika így számolt be az eseményről és fotókat is csatolt hozzá:
A nyár a pihenés, a családi és baráti programok ideje, ezért a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesülete is nyári szünetet tartott. Ma délben egy jó hangulatú bográcsos ebéddel zártuk a nyarat és indítottuk az őszi programokat. Az idő ugyan nem kedvezett nekünk, de a Töhötöm utcai nyugdíjasházban kényelmesen elfértünk, a szakácsok: Verasztó István és Nyitrai István is fedett helyen készíthették az ebédet. Az elején megemlékeztünk a nyáron elhunyt tagtársunkról, Gulyás Gyulánéról és gratuláltunk Csizmadia Lajosné Rózsikának, orosházi péknek, aki augusztus 20-án kitüntetést kapott. Az ebédet tombola zárta, amit Szilasi-Horváth Tibor kollégánk szervezett és értékes nyereményeket lehetett nyerni.
Olvasókör - 2024. szeptember 11.
Kellemes hangulatú beszélgetés során a kör tagjai számoltak be nyári olvasmányélményeikről:
Szilasi-Horváth Tibor az írók, költők aktuális évfordulóiról emlékezett meg. Gyarmatiné Hepp Erzsébet nyári olvasmány élményét osztotta meg velünk, Eleanor H. Porter : Az élet játékai című regényét mutatta be. Vetésiné Petrányi Erzsébet a Tótkomlóson született és ebben az évben 70 éves, Závada Pál könyvét "A fényképész utókora" című regényt mutatta be. Papp Rózsa a Nők Lapjából olvasta fel Schäffer Erzsébet egy írását. Szilasi-Horváth Tiborné Várnai Zseni Öreg nő sóhajt című versét osztotta meg velünk. Jártó Róza és Derkovács Gyula felolvasták egy közös élményről szóló írásukat. Csányiné Kádár Tünde a 450 éve elhunyt Heltai Gáspárról emlékezett meg, Makuláné Gulicska Valéria pedig Nemeskürty István A kőszívű ember unokái című könyvét mutatta be.
Kirándulás Ópusztaszerre - 2024. szeptember 12.
Pirerné Gyuláné Katika írása:
Az orosházi nyugdíjas pedagógusok tegnap reggel szép időben megint útra keltek, most Ópusztaszerre mentünk, hogy megnézzük a Nemzeti Történeti Emlékparkot és szabadtéri néprajzi múzeumot. Először a magyarság történetéről láttunk 3D-s animációs filmet a Csodaszarvastól napjainkig, majd átmentünk a körképcsarnokhoz, ahol nem csak a Feszty körképet láthattuk, az épület más kiállításoknak is otthont ad. A monumentális alkotásnak nagy irodalma van. Most csak annyit, hogy a Feszty Árpád festette képet - A magyarok bejövetele, vagy egyszerűen a Feszty körképet - 1894-ben állították ki Budapesten, majd sok hányattatás után 1995-ben került Ópusztaszerre.
Az utóbbi években fellángoltak a viták a honfoglalásról, hogy valójában másként, máshogy történt meg. Nem hiszem, hogy a teljes igazságot megtudhatjuk, de adva van egy történet, melyet valóságból, fikcióból, érzelmekből és vágyakból gyúrtak össze. Érdemes legalább egyszer megnézni a képet és elképzelni az egészet. A kép előtt körbe járva az ember szinte ott érzi magát a jelenetben, mert a festményt látványelemekkel, hangeffektusokkal egészítették ki.
Ezután még ebben az épületben megnéztük a Promenád című kiállítást, ahol láthattuk, hogyan nézett ki 1896-ban egy kisvárosi, majd egy nagyvárosi utca viaszfigurákkal, korhű öltözékben. Ekkor már dél körül járt az idő és tartottunk egy rövid pihenőt. Ezután a szabadtéri látnivalók következtek. Erről majd a fotók számolnak be. Délután négykor indultunk haza fáradtan, de jó kedvűen, élményekkel megrakodva.
2024. október
Körutazás Erdélyben
Október 2-ától 6-áig jártuk Erdély és a Partium szép tájait. Szép napsütéses időben érkeztünk meg a "Kis-Bécs"-nek nevezett városba, Temesvárra. Idegenvezetőnktől megismertük a soknemzetiségű település sajátos múltját, csodálatos barokk épületeit, híres templomait, szobrait.
Innen Dévára mentünk. Az elmúlt években felújított várba egy különleges felvonóval jutottunk fel a kb. 370 méter magasságban lévő építménybe. Csodálatos kilátásban gyönyörködhettünk, és a várudvar is tartogatott szép látnivalókat.
Következő állomáshelyünk a Hunyadi-család legjelentősebb központja, Vajdahunyad vára volt. A várárok fölötti fahídon jutottunk be a várudvarra, majd az épületbe, ami valóságos labirintusnak tűnt. A lovagterem freskói, a korabeli berendezések, régészeti, néprajzi tárgyak visszarepítettek minket a múltba. Még egy korhű öltözetű lovaggal is találkoztunk. Sajnos a tornyokat nem volt idő megmászni, de a várfalról is messzire elláttunk.
Az éjszakát csernakeresztúri panziókban töltöttük. Vendéglátóink rendkívül kedvesen, pálinkával, finom vacsorával fogadtak minket.
Reggeli után az erdélyi szászok egykori központjának, Nagyszebennek a belvárosát néztük meg. Szokatlan volt a házak magas padlástere, és a tetőn látható kis ablakok sora. Ezek voltak a házak szemei, onnan megfigyelhették az utcákon történő dolgokat. Ezért nevezték Nagyszebent a "Szemek városának". Az evangélikus templomba három orgonája, csodálatos faragott szószéke és bútorzata, a domborművek, síremlékek sora egészen fantasztikus látványt nyújtott.
A másik szász város – Segesvár – a műemlékeiről híres. Hangulatos óvárosa az UNESCO Világörökség része. A város szülötte volt a kegyetlenségéről ismert Vlad Tepes.
Székelykeresztúron felkerestük "Petőfi körtefáját", majd Farkaslakán Tamási Áron sírját és a Trianon emlékművet.
Késő délután érkeztünk újabb szálláshelyünkre, Korondra. A vendéglátás itt is rendkívül kedves volt. Másnap egy helyi fazekasműhelybe látogattunk, azután Székelyudvarhelyen megnéztük a Millenniumi Székely Emlékművet, a Vasszékely szobrát, a református és a katolikus gimnázium impozáns épületeit, a szoborparkban pedig történelmünk nagyjainak szobrait. Egyesületünk nevében nemzetiszínű szalagot kötöttünk a nagy erdélyi fejedelem, Bethlen Gábor szobrára. A legnagyobb székelynek, Orbán Balázsnak csak a szobrát láttuk, emlékhelyének felkeresése sajnos nem volt része programunknak. A városnézés végén a világ legjobb cukrászdájának nevezett Alexandrában stílusosan székely krémest ettünk.
Máréfalván áthaladva gyönyörködhettünk a díszes székely kapukban. Napi programunk a katolikus székelyek híres búcsújáró helyén, Csíksomlyón folytatódott. A kegytemplomot többször elpusztították, majd újjáépítették. Legértékesebb része a Szűz Máriát a kis Jézussal ábrázoló kegyszobor, az egyik legnagyobb a világon. Ez a Mária-zarándoklatok központja. Szállásunkra visszafelé haladva még ellátogattunk Mádéfalvára, ahol az 1764. január 7-i vérengzés – "székelyölés" – emlékére felállított emlékműnél tettük tiszteletünket.
Negyedik napunkat a parajdi sóbányában kezdtük. A földalatti csoda után várt ránk a Békás-szoros 200-300 méter magas sziklafala és a közeli Gyilkos-tó.
Másnap reggel elköszöntünk házigazdáinktól és hazaindultunk. Három nagyváros, Marosvásárhely, Kolozsvár és Nagyvárad központja, legfőbb nevezetességei még belefértek programunkba.
Szerencsénk volt nagytudású idegenvezetőnkkel és az időjárással is. Csak az utolsó megállónknál, Nagyváradon kaptunk egy kis esőt, ám ez már nem tudta elrontani a hangulatunkat. Szép út volt, és még sok látnivaló maradt, amiért érdemes lesz visszamenni
Olvasókör
A Justh Zsigmond Városi Könyvtár és a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesülete közös szervezésében megemlékeztünk a 130 éve elhunyt Justh Zsigmondról.
Találkozó október 11-én
Az idősek világnapja alkalmából a Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanulói és tanárai rövid műsorral köszöntötték az egyesület tagjait. Sosztakovics műveit Feier Salome és tanára Rekeczkiné Csernai Ágnes adta elő hegedűn, zongorán kísért Lászlai Krisztina tanárnő.
Majd Z. Konkoly Juci: Csak az idő című versét elnök asszony mondta el.
Köszöntöttük születésnaposainkat köszöntése - Dr. Hévvízi Sándorné – 80, Horváth Imréné – 80, Madarász Katalin – 60, Dr. Süle Jolán – 85.
Meghallgattuk a díszoklevéllel kitüntetettek beszámolóját. Ebben az évben Cserven Isvánné Gyémántdiplomát, Formanné Kiss Katalin, Tóth Miklósné Aranydiplomát vehetett át.
Napi programunk Cserven Istvánné Évike perui útiélményeivel folytatódott. A sajátos dél-amerikai ország élete elevenedett meg előttünk a szép képek segítségével.
Kellemes hangulatú beszélgetéssel zártuk a napot, és közben elfogyasztottuk a süteményeket és a teát.
Az ősz két ajándéknapja
Alig másfél héttel erdélyi körutazásunk után egyesületünk tagjai ismét buszra szálltak. A hideg reggel ellenére hamarosan ránk mosolygott az őszi nap, és velünk is maradt mind a két napon.
Első úticélunk a Nyíregyházi Állatpark volt, és kíváncsiak voltunk a Nyírség fővárosára is. Alföldünk nem olyan látványos, mint az erdélyi hegyek, medencék, de azért akad sok érdekesség az utazók számára. Tíz óra tájban érkeztünk meg Nyíregyházára. A központban sétáló utcák, hangulatos terek, eklektikus és szecessiós stílusú épületek fogadtak minket, a városháza előtt pedig az 1848-as emlékmű Kossuth Lajos szobrával. A tér másik oldalán a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház áll, amely az egri érsek adományaként épült 1902-ben. Érdekessége, hogy az oltárképet egy gyönyörű üvegablak helyettesíti.
Az állatparkban a fókashow volt az első látványosság, amit kényelmes lelátókról néztünk végig.
A Jégvilágban változatos színű és méretű pingvinek sétálgattak vagy pózoltak a látogatók előtt, de volt ott mamutcsontváz és egy nagyon igazinak tűnő gyapjas mamut. Az egyik üvegfal mögött a medence partján jegesmedve unatkozott. Csak akkor élénkült meg egy kicsit, amikor fentről az előtte lévő vízbe dobálták kedvenc csemegéit. Nem kis csalódásunkra, mancsával kihalászgatta azokat, és nem mutatta meg nekünk úszótudományát. A látványetetés ellenére elég egykedvű maradt.
Záróráig kisebb csoportokra szakadva igyekeztünk megnézni a többi parklakót, a világ minden tájáról összegyűjtött állatokat: afrikai és ázsiai elefántot, orrszarvút, zsiráfot, oroszlánt, hópárducot, szurikátát, páviánokat, rengeteg madarat. Utoljára hagytuk az óceánok titkait. Az akváriumokban a melegtengerek gazdag élővilágát, a félelmetes cápákat, a színpompás halakat, a rájákat néztük meg.
Korai reggelinket követően bepakoltunk a buszba, azután irány a Hortobágy. A megbeszélt időben megérkeztünk a Mátai ménesbe, ahol az orosházi születésű Medgyesi Gergely – több útitársunk egykori tanítványa, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója – fogadott minket. Kényelmes buszunkról pusztai szekerekre ültünk át. A ló vontatta járművek zötykölődése és a pusztai utak egyenetlensége ellenére jól éreztük magunkat. Kimentünk a szürkemarhák legelőterületéhez, majd egy kis lovasbemutatóra került sor. A végén a bátrabbak megsimogathatták a lovakat, és fényképeket készíthettünk a lovakkal és lovasaikkal. Visszatérve a ménes központjába, vezetőnk egy különleges fekete hintót mutatott, amiben Kossuth és Ferenc József is utazott egykor, majd az értékes lófajta, a Nonius istállójába tértünk be.
Ebéddel a több mint kétszáz éve működő Hortobágyi Csárdában várták csoportunkat. A menü stílusosan gulyásleves volt ízes buktával.
Éhségünket csillapítva átsétáltunk a kilenclyukú híd alatt, amelyen egykor a marhákat hajtották vásárra. Rengeteg érdekes történetet hallottunk a Hortobágy életét bemutató Pásztormúzeumban, a Látogatóközpontban pedig a darvak életét bemutató filmet vetítették le nekünk. Eredetileg esti programunk lett volna a darvak behúzásának megtekintése kint a pusztában, de nagyon későig kellett volna várnunk. Csalódás mégsem ért minket, mert a film sokkal átfogóbb ismereteket adott, az esti darules helyett pedig fantasztikus dolgokat láttunk a hortobágyi állatparkban. Megetettük almával a híres ázsiai vadlovakat, közvetlen közelről megfigyelhettük a farkasokat, az aranysakálokat, a vaddisznókat, a barátságosnak látszó vadmacskát, és a rengeteg madarat – gólyákat, pelikánokat, sólymokat, baglyokat, réti sast, karvalyt –, amelyek többsége – a sérülése miatt – a Nemzeti Parkban talált védelmet.
Mozgalmas és rendkívül tartalmas két nap után elbúcsúztunk vendéglátónktól és a pusztától, hazaindultunk. Már lemenőben volt a Nap, ám egy rövid útszakaszon a Szuperhold is elkísért minket.
2024. november
2024. november 8. találkozó a Bubik teremben
Az ősz az elmúlás, az emlékezés időszaka. Ezt a hangulatot idéztük fel André Rieu egy felvételével, majd az aktuális kérdésekről beszélgettünk. Decemberi találkozónkon - december 6-án 13 órakor - évbúcsúztató közös ebédet tervezünk. Rendhagyó módon a műsort mi magunk fogjuk készíteni.
Az elnök beszámolt a nyíregyházi, hortobágyi kirándulás költségeiről: a busz költsége 450.300,- Ft volt. A teljes költség 1.291.700,- Ft volt. Maradt annyi pénz, hogy az előleget vissza tudtam adni az utat nyáron lemondott tagjainknak, és a Nemzeti Park igazgatójának vitt ajándékcsomagra is futotta.
Ezután ismertette az elkövetkező hetek fontosabb városi programjait, a kapott kirándulási ajánlatot (szentesi ajánlat).
A születésnaposok köszöntése (Varga Józsefné Ibolya – 70, Munkácsi István – 75, októberről elmaradt: Horváth Imréné – 80) után az ötnapos erdélyi kirándulás képeit tekintettük át.
Olvasókör - 2024. november 13.
A magyar tudomány napja alkalmából Szilasi-Horváth Tibor tartott előadást híres feltalálókról, tudósokról, köztük orosházi kötődésűekről. Jártó Róza Fülöp Béláról emlékezett meg, Csányiné Kádár Tünde a magyar nyelv napját méltatta, és nyelvi játékokat hozott, amiket közösen oldottunk meg. Derkovács Gyula a Szférák zenéje című újabb CD-jét hozta és osztotta ki. Makuláné Gulicska Valéria a Táncsics gimnáziumban megnyílt kiállításra hívta fel a figyelmet.